You are here

Halové majstrovstvá SR v Hlohovci

Začiatok sezóny už tradične patrí halovým Majstrovstvám Slovenskej republiky, ktoré sa tento rok konali 24.-25. januára v Hlohovci. A ako už býva zvykom, na tomto vrcholnom podujatí nemôžeme chýbať. Už pred turnajom sme vedeli, že to nebude ľahké a naša skupina bude veľmi ťažká. Mental Discorders, Kus Plastu, Outsiterz a Golden Ants boli súperi ako sa patrí.

Sobota:

Prvý zápas sme nastúpili proti tímu Kus Plastu zo Senice. Veľmi sme chceli vyhrať, pretože v  tabuľke sme mali už iba silnejšie tímy. Začali sme veľmi dobre. Od úvodu sme seničanov zaskočili skvelou rýchlou hrou. Do polčasu sme viedli 6:0 a sami sme tomu nemohli uveriť, ako nám všetko vychádzalo. Určite tomu dopomohlo minimum osobných chýb, skvelá obrana a iba dva dropy. Hneď po polčase sme zvýšili na 7:0 a seničania brali TIMEOUT. Tým nás trošku pribrzdili, zmenili taktiku a to sa im vyplatilo. Dostali sme pár bodov a vedeli sme, že našli spôsob ako proti nám hrať. My sme však nepoľavili, hrali sme svoju hru a zvíťazili sme 19:8. Celý tím hral veľmi dobre a víťazstvo bolo naozaj zaslúžené.

Naším druhým súperom boli Mental Discorders (MD). 16-násobní outdoor majstri a 3-násobní halový majstri Slovenska. Prvý bod sme dali my, druhý bod súper a takto to pokračovalo až do polčasu, ktorý sme vyhrali 6:5. Hralo sa o každý jeden bod a treba povedať, že nás to veľmi motivovalo keď sme polčas vyhrávali a vedeli sme, že aj proti tak silnému súperovi vieme hrať vyrovnanú partiu.

Po polčase sme dali prvý bod opäť my, a tak sme zvýšili vedenie na 7:5. MD musel vziať TIMEOUT a hneď po ňom skórovali a dotiahli na 7:7. Znova sme viedli a zase sme sa doťahovali o bod. Baša sa blysla skvelým layoutom v zóne, po ktorom síce dala bod, avšak narazila si členok tak nešťastne, až jej celý opuchol. To len dokazovalo ako bojovne všetci hrali. Zápas sme po neuveriteľnej dráme vyhrali 13:12. Naša radosť bola neopísateľná. Historické víťazstvo, pretože MD bol až do dneška jediným slovenským tímom, ktorého sme ešte neporazili. Netrvalo to ani tak dlho. Stačilo nám na to iba 4,5 roka existencie. J

Na tretí skupinový zápas sme nastúpili proti jednému z najstarších slovenských klubov - Golden Ants zo Zlatých Moraviec. Mravcom chýbalo pár hráčov, no napriek tomu bolo vidieť, že to stále vedia. Dokonca mali posilu aj priamo zo Špačiniec. Keďže Peťo hral za nich kvalifikáciu, nemohol nastúpiť za nás a tak im vypomáhal aj tu. Zápas sme začali dobre. Pokračovali sme v skvelej hre a stále sme o 2-3 body vyhrávali. Polčas skončil 8:4 v náš prospech. Po polčase sme začali robiť chyby. Zlé striedania a nedostupovanie hráčov malo za následok opäť dotiahnutie súpera na rozdiel dvoch bodov. Napriek tomu sme to zvládli, zlepšili obranu a zápas sme vyhrali 16:12. Po troch zápasoch sme boli bez prehry, všetci naši súperi už mali minimálne jednu prehru a tak sa o víťazstve v skupine malo rozhodnúť posledným zápasom dňa. V ňom sme nastúpili proti Outsiterz a na víťazstvo v skupine nám stačila aj remíza. Už začiatok zápasu nám utiekol. Prehrávali sme 1:3 a bolo vidieť, že Outsiteri nám víťazstvo len tak nedarujú. Prehrávali sme 1:4 no naša hra sa zlepšila a do polčasu sme dotiahli na 6:7. Vyzeralo to veľmi dobre, boli sme rozbehnutí avšak súper nás schladil rýchlymi bodmi a razom sme prehrávali 7:10. Opäť sa nám podarilo dotiahnuť a vyrovnali sme na 10:10. Všetko bolo otvorené. Hra sa zrýchlila, krásne body dodali tomuto zápasu úžasný lesk až kým tesne pred koncom nezvýšili Outsiteri na 12:13. Zostávali iba dve sekundy do konca. Tomáš hodil z rozohrávky dlhý overhead až do zóny, počas letu disku uplynul čas, a v zóne výborne vyskočil Jožo aby dal krásny bod. Nanešťastie mu disk vypadol no istil to ešte Ondro, ktorý sa v páde snažil disk zachytiť. Avšak ani jemu sa to nepodarilo a tak ostali obaja ležať v zóne s hlavou v smútku. Tak málo nám chýbalo. Remíza by nám zabezpečila víťazstvo v skupine a priamy postup do semifinále, no nestalo sa tak. Škoda toho. No nemôžeme hrať až v závere. Už počas zápasu sme mali veľa príležitostí na skórovanie no veľa dropov nám to iba skomplikovalo. Smútok bol na mieste, spanilá jazda bola prerušená až v poslednom zápase. Pred turnajom by sme boli maximálne spokojní avšak teraz sme boli sklamaní. Nič to, hrací deň sa skončil a nás čakali nedeľné zápasy, kde ako druhí v skupine budeme obhajovať postup medzi hornú štvoricu proti tretiemu tímu z druhej skupiny.

Nedeľa:

Hneď prvý zápas bol jedným z najdôležitejších, pretože sa hralo o postup do semifinále. Odohrané zápasy nám ako súpera vo vyraďovacej fáze prihrali veteránsky tím Expendables. V ich skupine prehrali 2x, no napriek tomu ,že hrali iba šiesti vedeli potrápiť aj početnejšie tímy. Opäť sme nezačali dobre. Po chvíľke sme prehrávali 1:4 a začali sme sa obávať o výsledok. Spanikárili sme. Záhody, dropy, nerozohratosť po ráne, to všetko sa podpísalo pod polčasový výsledok 3:7. Nevedeli sme nájsť účinný recept na súperovu zónovú hru a dopredu sme sa dostávali veľmi ťažko. Najpozitívnejším momentom zápasu bol Milanov zápis do štatistík. Súper si prihrával disk po výške a Milan im ho bravúrne vyrazil. Disk však trafil tak nešťastne pre súpera, že letel až do súperovej zóny. Milan sa rozbehol po disku a svojím výskokom, chytom a následným dopadnutím do súperovej zóny dal Callahana. Bod, ktorý sa len tak nevidí, si vyslúžil potlesk aj prizerajúcich sa divákov. Napriek tomu sme do konca zápasu nestačili otočiť nepriaznivý stav a prehrali sme 7:12. Obrovské sklamanie. Po skvelých výsledkoch sme za zrazu ocitli v dolnej skupine. Naše chyby súper trestal a to rozhodlo. Expendables napriek tomu, že hrali iba v šiestich a striedal iba jedného hráča, dokázal vyhrať. A ich presné, rýchle prihrávky nás jednoducho zničili.

Bolo jasné, že lepšie ako piaty skončiť nemôžeme a to nás ešte čakali dva zápasy. Hneď obzápas sme hrali proti bratislavským Scorpions. Opäť bolo cítiť nervozitu, ale zároveň aj veľkú chuť napraviť si reputáciu a polčas sme vyhrali 6:3. Síce sme mali na náš vkus viac chýb no našťastie aj súper. Troška sme sa pozbierali a začali nám vychádzať naše rýchle a priame útoky. Súperovi sme v druhom polčase utiekli a náskok sme už v pokoji ustrážili skvelou obranou. Zápas sme vyhrali 16:7.

Na posledný zápas, ktorý rozhodne o poslednom piatom kvalifikantovi, sme nastúpili proti Golden Ants. So zlatomoravčanmi sme hrali aj v sobotu v skupine. Už od úvodu bolo vidieť, že to bude úplne iný zápas ako včera. Začali sme podobne, vyhrávali sme, no súper vždy dotiahol. Polčas sme vyhrali o dva body a hra bola veľmi vyrovnaná. Našťastie sme sa schopili a od prehratého raňajšieho zápasu sme hrali stále lepšie a lepšie. Darilo sa nám držať 1-2 bodový náskok. V závere sme obranou a následným útokom zvýšili na 18:15. Nič na výsledku nezmenil ani súperov hod zo zóny tesne pred záverečným klaxónom. Zápas sme zvládli na jednotku a obsadili celkové piate miesto na turnaji, čo nám zabezpečilo poslednú piatu automatickú miestenku na budúcoročné HMSR. O ďalších piatich miestach rozhodne kvalifikácia, ktorej sa teda nebudeme musieť zúčastniť. Celý turnaj sa niesol vo veľmi príjemnej atmosfére a so všetkými tímami sa nám hralo veľmi dobre. Frisbee je jednoducho hra gentlemanov, bezkontaktný šport s príjemnými ľuďmi. A tak to má byť.

Celkovo sme na turnaji  nehrali zle, avšak opäť sme nezvládli krížový zápas. Síce máme rovnakú skladbu zápasov ako víťaz turnaja (5 výhier, 2 prehry), napriek tomu sme až piaty. Stále teda platí, radšej prehrať v skupine ako potom v krížovom zápase;)

Klubu veľmi pomohli aj naši juniori, Sonka, Baška, Sabinka, Samo, Martin a Milan. Baby najmä s rozohrávkami a chalani pri zakončovaní. No nie len tam, pretože bod dal každý jeden hráč nášho tímu. Znova sa ukázalo, že napriek tomu, že polovica tímu boli mladí hráči, dokázali sme potrápiť každého súpera. Práca s mládežou je neoceniteľná a keď budú vo svojom pokroku pokračovať, o pár rokov nie je vylúčené aby sa stali nosnými hráčmi národných juniorských tímov.

Pri záverečnom vyhodnocovaní turnaja nás potešilo aj udelenie ceny pre najužitočnejšieho hráča turnaja, ktorú udelil sám primátor Hlohovca, Miroslav Kollár. Túto cenu totiž získala naša hráčka Soňa Kubišová a pán primátor jej odovzdal krásnu sklenenú trofej. Soňa bola nosnou hráčkou tímu čím dopomohla tímu k skvelým výsledkom. Klub bol na ňu patrične hrdý a bolo vidieť, že to prekvapilo a dojalo aj ju:)

Po skončení turnaja sa za nami zastavili ešte hráči trnavského tímu Morthens. Odovzdali nám čokoládu a poďakovali sa za doterajšiu spoluprácu. Oznámili nám, že ako tím oficiálne končia. Trnavský tím definitívne zaniká kvôli malému množstvu aktívnych hráčov. Hráči, ktorí ešte ostali sa roztrúsia do iných klubov a tak sa budeme vídať aspoň osobne na turnajoch. Špačince im rovnako poďakovali za neoceniteľnú pomoc v začiatkoch špačinského frisbee, kedy nám svojimi radami a pomocou na tréningoch ukázali ako frisbee hrať a dopomohli klubu herne vyrásť. Posledné roky dokonca Trnava a Špačince absolvovali letný aj zimný tréningový proces spoločne. Budeme len veriť a dúfať, že možno o pár rokov príde na turnaj tím povedzme: "Trnava rise from dead", "Trnava is back"  alebo jednoducho "Immortal Morthens" a nadviažu tak na slávne trnavské roky. Každopádne: Trnava ďakujeme!

Za U.F.O. Špačince na HMSR hrali títo dvanásti hráči:

Jozef Horváth, Tomáš Lehuta, Ivan Sekera, Miška Rafajová, Matej Peterka, Ondrej Lietavec, Milan Hajšo, Samo Strečanský, Martin Uhlík, Sonka Kubišová, Sabinka Hluhová, Baška Šišková

Za Golden Ants hral: Peter Kukan

Za SkyUp hral: Zdeno Lehuta

Za podporu a fandenie ďakujeme: Dominike Šiškovej za natáčanie zápasov a Bibiáne Pinkasovej, ktorá okrem iného vytvorila aj tabuľku bodov, asistencií, dropov, blokov atď. jednotlivých hráčov.